دیتکتور دود :
خرداد 6, 1397
فروش آنلاین کپسول آتش نشانی
سیستم آتشنشانی
خرداد 6, 1397
دیتکتور دود :
خرداد 6, 1397
فروش آنلاین کپسول آتش نشانی
سیستم آتشنشانی
خرداد 6, 1397

دتکتور شعله

فلیم دیتکتور

دتکتور شعله | آشکار ساز شعله چیست ؟

دتکتور شعله | یک آشکار ساز شعله (Flame Detector) برای تشخیص و اعلام آتش طراحی و ساخته شده است . اعلام وقوع آتش سوزی به نوع نصب و راه اندازی بستگی دارد،اما می تواند شامل صدای آژیر و همراه با قطع کردن سیال و یا گاز در یک لوله و یا فعال کردن سیستم اطفاء حریق باشد. (مانند گاز پروپان و یا یک خط گاز طبیعی)
با توجه به مکانیسم تشخیص آشکارساز شعله (Flame Detector) این تجهیز اغلب می تواند سریع تر و دقیق تر ازآشکار ساز دود (Smoke Detector) و یا حرارت سنج وقوع شعله را تشخیص و اطلاع دهد.
اشعه ماورای بنفش(Ultraviolet)
اشعه ماورای بنفش (UV) آشکارسازهای با تشخیص اشعه UV ساطع در لحظه جرقه زنی کار می کنند. دتکتورهای ماورای بنفش (UV) بر اساس تشخیص اشعه ماورای بنفش متساطع شده در هنگام آتش سوزی کاری می کند. این دتکتور ها قادر به تشخیص آتش سوزی در عرض 3-4 میلی ثانیه می باشند. با توجه به اینکه پدیده های دیگری مانند رعد و برق، جوش قوس الکتریکی، تابش نور خورشید نیز دارای اشعه ماورای بنفش می باشد برای به حداقل رساندن آلارم های اشتباه توسط این دتکتور ها دارای یک تأخیر 2-3 ثانیه ای می باشد.
آشکارسازهای ماورای بنفش معمولا با طول موج کوتاهتر از 300 نانومتر کار می کند.

اشعه مادون قرمز ( Infrared )

دتکتور شعله |آشکارسازهای مادون قرمز (IR) از طیف مادون قرمز برای تشخیص حرارت های ناشی از آتش استفاده می کنند. این دستگاه با استفاده از یک دوربین فوق حرفه ای (Thermal Imaging Camera) آتش را تشخیص می دهد. سطوح داغ و بازتاب تابش های حرارتی باعث ایجاد آلارم های اشتباه در دتکتور های که با این روش کار می کنند می شود. بخار آب ایجاد شده بر روی لنز این دتکتور ها باعث کاهش دقت و افزایش آلارم های اشتباه می گردد. آشکارسازهای شعله مادون قرمز(IR) به طول موج 4.4 میکرومتر حساس می باشد این دتکتور های قادر به تشخیص آتش سوزی در عرض 3 تا 5 ثانیه می باشد.

آشکار ساز شعله UV /IR

دتکتور شعله | این آشکارسازها از ترکیب اشعه ماورای بنفش (UV) و مادون قرمز (IR) برای تشخیص شعله استفاده می کند. این روش باعث به حداقل رساندن آلارم های اشتباه می شود.

آشکار ساز IR / IR

دتکتور شعله |این آشکار ساز ها دارای دو اشعه مادون قرمز (IR) می باشد که بر اساس مقایسه حد آستانه(Threshold) این دو اشعه کار می کند. معمولا یکی از این سنسور ها بر اساس طول موج 4.4 میکرومتر برای تشخیص گاز دی اکسید کربن (Co2) منتشر شده از آتش و دیگری برای تشخیص طول موج مرجع تنظیم شده است. این دتکتور ها برا ی تشخیص گاز (Co2)  ناشی از آتش سوزی های سوخت های هیدروکربنی مناسب می باشد.

آشکار ساز مادون قرمز IR3

دتکتور شعله | این آشکار ساز ها دارای سه اشعه مادون قرمز(IR)  می باشد که براساس مقایسه سه طول موج کار می کند. یکی از سنسور ها در محدوده 4.4 میکرومتر و دو سنسور دیگر در محدوده مرجع و پایین تر از 4.4 میکرومتر عمل می کند. این آشکارساز قادر به تشخیص اشعه مادون قرمز که ناشی از منابع غیر از آتش سوزی (مانند نور خورشید و …) و آتش سوزی واقعی که باعث منتشر شدن گاز (CO2) داغ شده است می باشد و بطور کلی تر این آشکارساز قادر به تشخیص آلارم های واقعی و آلارم ها ی اشتباه از یکدیگر می باشد. این آشکارسازهای IR3 قادر به تشخیص آتش سوزی ناشی از گازوئیل با مساحت 0.1 متر مربع در فاصله 65 متری در کمتر از 5 ثانیه می باشد. این آشکار ساز همانند دیگر آشکارساز های مادون قرمز(IR) در اثر بخار آب دچار خطا می شوند.
بیشترین آشکارساز(IR) طوری طراحی شده اند که از اشعه های مادون قرمز ثابت موجود در محیط چشم پوشی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برند