نصب و راه اندازی سیستم اطفاء حریق FM200
اردیبهشت 2, 1399
طراحی سیستم اعلام و اطفا حریق
طراحی سیستم اعلام و اطفا حریق
اردیبهشت 2, 1399
نصب و راه اندازی سیستم اطفاء حریق FM200
اردیبهشت 2, 1399
طراحی سیستم اعلام و اطفا حریق
طراحی سیستم اعلام و اطفا حریق
اردیبهشت 2, 1399

کابل اعلام حریق

کابل اعلام حریق

کابل اعلام حریق

 کابل اعلام حریق :

کابل مناسب جهت سیستم اعلام حریق میبایستی مطابق با استانداردهای بین المللی و قوانین آتش نشانی های محلی و همچنین از نوع ضد حریق (مقاوم در برابر حریق) باشد.

✍ نوع کابل در سیستم اعلام حریق متناسب با نوع سیستم (آدرس پذیر یا متعارف) انتخاب میشود تا اختلالی در عملکرد سیستم ایجاد نشود.✅

✍ جهت کابل کشی علاوه بر انتخاب درست داکت و لوله فولادی، سایز آن ( خصوصا در فواصل طولانی) و نحوه صحیح نصب و راه اندازی 🛠 بسیار حائز اهمیت می باشد.

📎 کابل های ضد حریق به گونه ای طراحی می گردند که بتواند حتی در هنگام آتشسوزی🔥 نیز به کار خود ادامه دهد . این کابلها در آتش سوزی کم دود 🌫 بوده و دود آن عاری از گازهای سمی و کشنده ☠❌ است که این ویژگی امنیت افراد و ایمنی تجهیزات را تضمین می نماید.💯✔️

کابل سیستم های اعلام حریق مطابق با استانداردهای بین المللی و قوانین آتش نشانی های محلی یشنهاد می شود که از نوع کابل های ضد حریق (مقاوم در برابر حریق)، Fire resistant یا Fire Retardant باشند.

از جمله برندهای مطرح تولید کننده کابل های ضد حریق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– Nexans

– Birtas Etabir

– Draka

– Cavicel

– ۲MKABLO

– ELan

– (FCT (bericacavi

یک سیستم اعلام حریق و یا یک سیستم فعال کننده ی فرمان های اطفای حریق خود می بایست از کابل کشی مناسبی برخوردار باشد تا حریق در عملکرد آن اختلالی ایجاد نکند. جدای از استفاده از داکت ها و لوله های مناسب برای کابل کشی انتخاب نوع کابل مناسب چه از لحاظ سایز (در فواصل طولانی) و چه از لحاظ نوع پوشش بسیار مهم است. کابل های مقاوم در برابر حریق و کابل های دارای پوشش های فلزی محافظ همواره می بایست در نقاط حساس طراحی در نظر گرفته شوند. کابل های خطوط تشخیص که اکثرا دتکتورها روی آن قرار می گیرند اغلب سایز ۱٫۵ دارند و کابل هایی که فعال ساز آژیرفلشرها و سایر تجهیزات خروجی هستند سایز ۲٫۵ را برایشان در نظر می گیرند. کابل های خطوط شبکه ی پنل ها (که اغلب گذرگاه های RS485 را به هم متصل می کنند) کابل های تلفنی معمولی، Cat5 و یا کابل شبکه برای اتصال درگاه های اترنت است.

کابل­کشی سیستم اعلام حریق:

نصب و استقرار تجهیزات سیستم اعلام حریق طبق استاندارد BS 5839 و کابل­کشی طبق استاندارد BS 6207 انجام می­گیرد. به طور کلی می­توان سیم­های مدار اعلام حریق را به دو گروه تقسیم کرد و با توجه به خصوصیات هر گروه کابل مناسب با آن را به کار برد:

گروه یک: کابل­هایی که بعد از آشکار شدن حریق استفاده نمی­شوند مانند کابل­های دتکتورها و شستی­ ها.

گروه دو: کابل­هایی که بعد از کشف حریق استفاده می­شوند مانند کابل­های منبع تغذیه و آژیرها و چراغ­ ها

در حالت کلی می­توان برای هر دو گروه کابل ۱٫۵ میلی­متر مربع با روپوش و عایق پروتودور استفاده کرد ولی در مکان­ هایی که امکان ضربه یا ساییدگی و جویده شدن توسط حیوانات وجود دارد باید کابل­ها را حفاظت مکانیکی کرد. می­توان در مورد سیم­های آژیرها و چراغ­ها برای حفاظت، آن­ها را داخل دیوار زیر حداقل ۱۲ میلی­متر گچ به صورت توکار گذاشت. کابل­های سیستم اعلام حریق باید جدا از سایر کابل­ها سیم­کشی شوند. تست کابل­ها توسط اهم متر انجام می­شود و در صورت استفاده از از مگا اهم سنج باید تمام تجهیزات اعم از دتکتور، آژیر، پانل کنترل و … را از مدار باز کرد تا ولتاژ تست بالا به آن­ها آسیب نرساند. کابل­کشی سیستم­های عادی به صورت رادیال یا خطی و کابل­کشی سیستم­های هوشمند به صورت حلقوی انجام می­گیرد. در انتهای مسیر زون­ها همیشه یک مقاومت موازی با خط که مقدار آن معمولا ۴٫۷ یا ۶٫۸ کیلو اهم است متصل می­کنند یا از واحد انتهای خط AEOL استفاده می­نمایند.

مشخصات کابل سیگنال:

کابل سیگنال جهت اتصال به تمامی عناصر مدار به غیر از کابل تغذیه شامل می­باشد. بدین منظور از کابل­های سه رشته­ای با سطح مقطع ۱٫۵ یا ۲٫۵ میلی­متر مربع استفاده می­شود. در صورتی­که طول مسیر کابل در هر زون کمتر از ۱۰۰۰ متر باشد از کابل با مقطع ۲٫۵ میلی­متر مربع استفاده می­شود.

نوع کابل سیگنال با توجه به محل عبور کابل تعیین می­ گردد. در صورتی­که کابل از مناطق با نویز زیاد عبور نماید. مانند کابل برق فشار قوی یا کابل­های مخابرات در این­صورت از کابل شیلد دار(نوع متداول cY (1) Ys) استفاده می­گردد و در غیر این صورت از کابل معمولی. درجه­ی نویز این کابل ۱ می­باشد. کابل سیگنال روکار یا داخل لوله می­بایست قدرت تحمل ۳۰ دقیقه حریق را داشته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برند