فروشگاه جعبه آتش نشانی
فایر باکس یا جعبه آتش نشانی چیست و چه کاربردی دارد ؟
فروردین ۱, ۱۳۹۶
محاسبه مقدار گاز FM200مورد نیاز برای اطفاء
شهریور ۲۲, ۱۳۹۶
نمایش همه

همه چیز در باره گاز FM200

سیستم اطفاء گازی

همه چیز در باره گاز FM200

همه چیز در باره گاز FM200

همه چیز در باره گاز  FM200

گاز هالون چیست و چرا گاز FM200 جایگزین گاز هالون شد ؟ 

  • گاز هالون ۱۳۰۱ یکی از قدیمی ترین و موثر ترین گازهای اطفاء حریق بوده .و در مکانهای حساس مانند صنایع مخابراتی و الکترونیکی کاربرد دارد.
  • گاز هالون کمترین غلظت طراحی نسبت به تمام گازهای دیگر را دارد.
  • به علت قدرت خاموش کنندگی بالا و خاصیت سمی کم ، استفاده از این گاز در مکانهای بسته مانند حریق های داخل هواپیما بر طبق استاندارد NFPA-408 کاربرد فراوان دارد.
  • البته استفاده از این گاز به علت قابلیت مخرب آن بر روی لایه اوزن. بر اساس پروتکل مونترال ۱۹۸۷ و پروتکل کیوتو۱۹۹۷ در بیشتر موارد ممنوع شده و سازمان NFPA جایگزین های مناسبی برای آن پیشنهاد کرده است که متداول ترین آن گاز HFC-227ea می باشد.
  • این گاز یکی از متداول ترین جایگزین های گاز هالون بوده و کاملا با طبیعت سازگار می باشد.

گاز FM 200 چیست ؟

گاز HFC227ea با برند تجاری FM200. ( این برند ثبت شده توسط کارخانه FIKE است .) یک گاز اطفاء حریق غیر سمی، بدون رنگ، سازگار با محیط زیست و نارسا نای الکتریکی است. که برای انسان مضر نمی‌باشد.
این ماده که اسم شیمیایی آن هپتا فلوئورپروپن. (با نام صنعتی HFC-227ea و فرمول شیماییC3HF7 می باشد. برای نخستین بارتوسـط يـک شرکت امریکایی به نام Great Lakes Chemical Corporation)).
تولید و مورد استفاده قرارگرفت. نکته جالب توجه اینکه درحال حاضر نیز هنوز تمامی حقوق معنوی تولید این گاز دراختیار این شرکت بوده. و دیگر تولید کنند گان درسطح دنیا تنها تحت لیسانس ارايـه شده. ازطـرف آن مـی توانند نسبت به تولید این گاز اقدام نمایند.

ترکیبات FM200:

این گاز از ترکیب شیمیایی عناصر کربن، فلوئور و هیدروژن تولید می شود. برخی از مشخصات فنی این گاز به شرح زیر می باشد: HFC-227ea
وزن ملکولی: ۱۷۰
چگالی در حالت مایع: ۱۴۰۷ kg/m
دمای بحرانی: ۱۰۱٫۷C
فشار بحرانی: ۲۹٫۱۲ bar
غلظت طراحی برای کلاس A حریق: ۷٫۵%
غلظت بدون اثر این گاز بر روی انسان (NOAEL) به درصد: ۹%
غلظت کم اثر این گاز بر روی انسان(NOAEL) به درصد: ۱۰٫۵%

سازگاری با محیط زیست:

  • درجه سمی بودن گاز FM200 به اندازه ای است. که در رده گازهای پاک (Clean Agent) طبقه بندی مـی شود
  • ازآنجايی که سطح مسمومیت ایجاد شده .توسط آن به مراتب از هالون کمتر است .می توان از آن با اطمینان کامل در اماکنی که احتمال حضور دائمی. افراد درآن وجود دارد استفاده نمود.
  • ازآنجايی که FM200 فاقد برومـاين و کلـراين مـی باشـد. تـاثیرمخرب آن بـرروی لايـه اوزن, کـه بامعیـارODP) (Ozone Depletion Potential) ).سنجیده مي شود. بسیار ناچیز بوده ودرحد صفرارزيابی می شود.
  • بنابراین گاز FM 200 پس از آزاد شدن. هیچ ماده باقیمانده ای درمحـیط ازخـود بجـای نمـی گذارد .(No Residue) و نیاز به تمیزکردن محیط پس از اطفاء ندارد. پس از آزاد شدن درصورت شرکت نکردن .در چرخه حریق گاز FM200 بین ٣١ تا ٤٢ سـال درمحـیط زیست باقی می ماند .

 

قدرت اطفا:

به طور معمول غلظت طراحی گاز FM200 هفت درصد می باشد که این امر باعث می شود، نسبت قدرت اطفاء کنند گی در واحد جرم این گاز تا حد قابل توجهی افزایش يابد.

 

لینک مرتبط: محاسبه مقدار گاز FM200مورد نیاز برای اطفاء حریق

 

 

  ارتباط با کارشناسان این شرکت

در صورت بروز مشکل با شماره تلفن ۰۹۳۰۶۰۱۶۷۹۸ تماس بگیرید .

کانال تلگرام شرکت به سازان سرای مهر آهنگ

telegram logo icon 5 300x191 - اسپری تست دود solo

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *