اجزای سیستم اعلام حریق و کارکرد هر جزء از آن را بشناسید
اجزای سیستم اعلام حریق و کارکرد هر جزء از آن را بشناسید
تیر 18, 1403
مواد اطفا حریق: مواد تشکیل دهنده شیمیایی در انواع کپسول
مواد اطفا حریق: مواد تشکیل دهنده شیمیایی در انواع کپسول
تیر 18, 1403
اجزای سیستم اعلام حریق و کارکرد هر جزء از آن را بشناسید
اجزای سیستم اعلام حریق و کارکرد هر جزء از آن را بشناسید
تیر 18, 1403
مواد اطفا حریق: مواد تشکیل دهنده شیمیایی در انواع کپسول
مواد اطفا حریق: مواد تشکیل دهنده شیمیایی در انواع کپسول
تیر 18, 1403

نحوه لوله گذاری اعلام حریق؛ لوله گذاری از کف است یا سقف؟

نحوه لوله گذاری اعلام حریق؛ لوله گذاری از کف است یا سقف؟

نحوه لوله گذاری اعلام حریق یکی از مهم‌ترین موارد برای حفظ ایمنی این سیستم و کارآمد بودن آن است. تکنسین‌های اجرایی سیستم اعلام حریق باید حتما با توجه به نقشه سیم کشی این سیستم، لوله گذاری را به درستی انجام دهند تا امکان عبور کابل و سیم‌های برق به بهترین شکل فراهم شود. نحوه لوله گذاری سیستم اعلام حریق امری تخصصی است و تجربه نیز در کیفیت و دقت انجام آن بی تاثیر نمی‌باشد. برای آشنایی با نحوه لوله گذاری اعلام حریق و همچنین اینکه لوله گذاری از کف انجام می‌شود یا سقف؟ این مقاله را تا انتها بخوانید.

انواع سیستم اعلام حریق برای لوله گذاری

قبل از توضیح در مورد نحوه لوله گذاری اعلام حریق لازم است که انواع سیستم اعلام حریق به طور دقیق مشخص شود. چرا که هر یک از این سیستم‌ها نقشه کشی برق متفاوتی دارند.

سیستم اعلام حریق متعارف

در لوله گذاری سیستم اعلام حریق متعارف ابتدا به نقشه های اعلام حریق مورد تایید سازمان آتش نشانی مراجعه نمایید . رایزر دیاگرام را حتما مطالعه نمایید . در سیستم های اعلام حریق متعارف لوله گذاری به این صورت است که دتکتور ها و شستی ها بر روی یک زون قرار میگیرند ولی آژیر ها جداگانه لوله کشی میشوند . معمولا در سیستم اعلام حریق کانونشنال هر طبقه را یک زون حریق در نظر میگیریم.

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر یکی از انواع سیستم‌های اعلام حریق با اجزای هشداردهنده است. در این سیستم اجزای مختلف از جمله دتکتورها، زنگ‌های هشدار و … در یک سیستم حلقه‌ای به کنترل پنل متصل می‌شوند. در این سیستم هر دستگاه یک آدرس دارد و عملکرد متفاوتی از خود نشان می‌دهد. نحوه لوله گذاری اعلام حریق در این سیستم پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. لوله گذاری در هر لوپ از کنترل پنل شروع شده در همه قطعات یک لوپ میچرخد و در انتها مجدد به کنترل پنل باز میگردد . هر لوپ در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر معمولا نباید از 124 قطعه تجاوز کند بهتر است حتما قبل از اجرا به دستور العمل کارخانه مراجعه نمایید .

سیستم اعلام حریق بی سیم

نوع جدیدی از سیستم‌های اعلام حریق موجود در بازار، سیستم اعلام حریق بی سیم است. همانطور که از نام این سیستم مشخص است، بدون اتصال سیم کار می‌کند و تمامی تجهیزات از جمله علائم هشداردهنده، دتکتور، و … از طریق سیگنال رادیویی کار می‌کنند.

انواع سیستم اعلام حریق برای لوله گذاری

نحوه لوله گذاری اعلام حریق

با توجه به نقشه اجرایی سیم کشی در سیستم اعلام حریق، نحوه لوله گذاری این سیستم‌ها نیز متفاوت است. به طور کلی، اولویت سازمان نظام مهندسی بر این است که لوله گذاری برای هر بخش از منزل یا هر محیط دیگری به صورت مجزا انجام شود. به طور مثال، اگر نیاز به اجرای اعلام حریق در آشپزخانه، اتاق خواب و سالن پذیرایی است، باید لوله گذاری به صورت مجزا در هر یک از این مناطق انجام شود. دلیل این موضوع هم تعمیرات ساده‌تر سیم‌های موجود در لوله‌ها در زمانی است که لوله‌ها به صورت ممتد اجرا نشده‌اند. در غیر این صورت به طور کاملا باید لوله‌های سیستم اعلام حریق را تعویض نمود.

لوله گذاری باید مطابق با نقشه اجرایی سیم کشی‌ها انجام شود. از لوله پلیکا و یا لوله‌های فلکسیبل بدین منظور استفاده می‌شود تا امکان عبور راحت‌تر سیم و کابل‌های مختلف وجود داشته باشد. این لوله گذاری‌ها اگر به صورت حرفه‌ای انجام شوند، سیستم اعلام حریق تا مدت‌ها عملکرد خود را به بهترین شکل حفظ خواهد کرد. چرا که خود لوله‌های اعلام حریق در برابر حرارت مقاوم‌اند و به راحتی پوسیده نمی‌شوند.

لوله گذاری اعلام حریق از کف انجام می‌شود یا از سقف؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که از سوی متخصصان و تکنسین‌های اجرایی سیستم اعلام حریق پرسیده می‌شود، این است که لوله گذاری اعلام حریق از کف انجام می‌شود یا از سقف؟ به طور کلی، امکان اجرای لوله‌های این سیستم هم از کف وجود دارد و هم از سقف. با این حال بسته به شرایط ساختمان، این موضوع می‌تواند متفاوت باشد. در ساختمان‌های کوچک و چند طبقه که به دلیل ارتفاع پایین امکان اجرای سقف کاذب وجود ندارد، باید حتما لوله گذاری اعلام حریق از کف انجام شود. چرا که عملا اجرای لوله در سقف‌ها امکان پذیر نیست.

در ساختمان‌هایی که دارای سقف کاذب هستند، لوله گذاری از طریق سقف انجام خواهد شد. هر دوی روش‌های لوله گذاری عملکرد خوبی در سیستم اعلام حریق دارند؛ اما معمولا ترجیح مهندسین اجرای لوله‌ها در سقف است. با این حال مدت زمان اجرای لوله‌های سیستم اعلام حریق در کف نصف مدت زمان اجرای این لوله‌ها در سقف است.

لوله گذاری اعلام حریق از کف انجام می‌شود یا از سقف؟

تجهیزات جانبی برای لوله گذاری اعلام حریق

لوله گذاری اعلام حریق باید به گونه‌ای انجام شود تا از حداکثر استحکام این لوله‌ها و عدم پوسیدگی آن‌ها بهره مند شوید تجهیزات جانبی که برای لوله گذاری سیستم اعلام حریق مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل نگهدارنده‌ها و اتصالات برای انتقال سیم‌ها و کابل‌ها هستند. در صورتی که نیاز به ایجاد قوس در لوله‌های اعلام حریق باشد، می‌توان از انواع زانویی‌های همجنس برای این لوله‌ها استفاده کرد. سه راهی، دو راهی و … لوله‌های اعلام حریق نیز می‌توانند بسیار پرکاربرد باشند.

به سازان سرای مهر آهنگ؛ ارائه دهنده انواع تجهیزات اعلام حریق

نحوه لوله گذاری اعلام حریق یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در هنگام نصب تجهیزات اعلام حریق به آن توجه شود. به غیر از این مورد، انتخاب تجهیزات مناسب برای اتصال به لوله‌ها و سیم کشی‌های برق نیز اهمیت زیادی دارد. به سازان سرای مهر آهنگ ابتدا فعالیت خود را با ساخت جعبه آتش نشانی آغاز کرد و در شرایط کنونی بسیاری از تجهیزات مورد نیاز برای سیستم اعلام حریق را نیز به مشتریان عرضه می‌کند. برای دریافت خدمات و خرید انواع محصولات برای حفظ ایمنی ساختمان در برابر آتش سوزی، می‌توانید از طریق سایت به سازان سرای مهر آهنگ اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برند